گردن درد

بازدید: 431 نفر
انتشار: 4 Aabaan 1400
گردن درد

گردن درد یک شکایت شایع است. ماهیچه های گردن می توانند در اثر خم شدن گردن هنگام کار با کامپیوتر یا نشستن نادرست پشت میز کار آسیب ببینند. آرتروز نیز یکی از علل شایع درد گردن است.

به ندرت ، گردن درد می تواند نشانه مشکل جدی تری باشد. در صورتی که گردن درد با بی حسی یا از دست دادن قدرت در بازوها یا دستان شما همراه است و یا در صورت امتداد درد به سمت شانه یا پایین بازو باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم

علائم و نشانه ها عبارتند از:

Ø      دردی که اغلب با نگه داشتن سر در یک حالت به مدت طولانی مانند رانندگی یا کار با رایانه تشدید می شود

Ø      گرفتگی عضلات و اسپاسم

Ø      کاهش توانایی حرکت سر

Ø      سردرد

علل

گردن عضوی انعطاف پذیر است که می تواند در برابر صدمات و شرایطی که باعث درد و محدودیت حرکت می شود آسیب پذیر باشد. علل گردن درد عبارتند از:

Ø      فشارهای عضلانی. ساعت های زیادی که روی رایانه یا تلفن هوشمند خود قوز کرده اید، اغلب باعث ایجاد فشار عضلانی می شود. حتی موارد جزئی، مانند خواندن در رختخواب یا دندان قروچه می تواند ماهیچه های گردن را تحت فشار قرار دهد.

Ø      مفاصل فرسوده. درست مانند سایر مفاصل بدن شما ، مفاصل گردن شما نیز با افزایش سن دچار فرسودگی می شوند. آرتروز باعث خراب شدن غضروف بین مهره ها می شود. این عامل  بر حرکت مفصل تأثیر می گذارد و باعث درد می شود.

Ø      فشار بر عصب. دیسک های بیرون زده در مهره های گردن می توانند بر اعصاب منشعب از نخاع فشار بیاورند.

Ø      تصادف.  زمانی که سر به طور ناگهانی به جلو و عقب تکان بخورد ، بافتهای نرم گردن تحت فشار قرار میگیرد.

Ø      بیماریهای زمینه ای. برخی بیماریها مانند آرتریت روماتوئید نیز می توانند باعث گردن درد شوند.

 

تشخیص

پزشک شما سابقه پزشکی را می گیرد و ضمن معاینه، میزان حساسیت ، بی حسی و ضعف عضلانی و دامنه حرکات گردن را بررسی می کند. 

آزمایشات تصویربرداری

ممکن است پزشک برای تشخیص دقیق تر علت گردن درد آزمایشات تصویربرداری اشعه ایکس یا ام آر آی را درخواست کند. 

• اشعه ایکس. اشعه ایکس می تواند مناطقی را در گردن شما نشان دهد که ممکن است عصب ها یا نخاع شما توسط خار استخوان یا سایر تغییرات دژنراتیو تحت فشار قرار گیرند.

• MRI. MRI از یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویر دقیق از استخوانها و بافتهای نرم از جمله نخاع و اعصاب ناشی از نخاع استفاده می کند.

ممکن است درتصاویر اشعه ایکس یا MRI  مشکلات ساختاری در گردن مشاهده شود ولی گردن درد نداشته باشید. بنابراین  مطالعات تصویربرداری بهتر است به عنوان مکمل شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی مورد استفاده قرار گیرد تا علت درد شما مشخص شود.

درمان

شایع ترین انواع گردن درد خفیف تا متوسط ​​معمولاً طی دو یا سه هفته به خوددرمانی پاسخ می دهند. در صورت تداوم گردن درد، پزشک ممکن است درمان های دیگری را توصیه کند.

1.      دارودرمانی. پزشک ممکن است دمسکن های قوی، شل کننده های عضلانی و داروهای ضدافسردگی برای تسکین درد تجویز کند.

2.      فیزیوتراپی. فیزیوتراپیست می تواند وضعیت صحیح و نحوه تقویت عضلات گردن را به شما آموزش دهد و از گرما ، یخ ، تحریک الکتریکی و سایر اقدامات برای تسکین درد و جلوگیری از عود بیماری استفاده کند.

3.      کشش. از وزنه ، قرقره یا بالن هوا برای کشیدن آرام گردن استفاده می کند. این درمان ، تحت نظر پزشک متخصص و فیزیوتراپیست، ممکن است برخی از دردهای گردن، به ویژه دردهای ناشی از تحریک ریشه عصب را تسکین دهد.

4.      بی حرکتی کوتاه مدت. گردن بند های طبی (کلار گردن) از گردن شما پشتیبانی می کند و ممکن است با برداشتن فشار از روی ساختارهای گردن، به تسکین درد کمک کند. با این حال، نباید در طولانی مدت استفاده شود.

 

5.      سایر روشهای درمانی. تزریق به مفاصل و بافتهای اطراف آن، لیزر، ازن تراپی، طب سوزنی...

 

به صورت آنلاین گفتگو کنید

سوالات خود را در زمینه طب فیزیکی و توانبخشی بپرسید و در اسرع وقت پاسخ دریافت کنید